Může kvalita vody ovlivnit i chuť pokrmů? Bezpochyby může, i přesto, že voda má neutrální chuť, dokážeme rozeznat, že některá nám lahodí více a jiná méně. Chuť vody je pak zásadní při přípravě nápojů, kávy, čaje a polévek, kde zaujímá největší část objemu výsledného pokrmu či nápoje. V tomto článku bych se konkrétně chtěla věnovat zeleninovým polévkám. Přináším Vám čtyři recepty na polévky, kdy pokud při jejich tepelné úpravě použijete Živou vodu, podtrhnete a doladíte konečnou chuť a lahodnost každé z nich.
CUKETOVÝ KRÉM S BAZALKOU
Ingredience:
- 1 větší cuketa
- 2 stroužky česneku
- lístky čerstvé bazalky
- 500ml vody (doporučuji pH 9)
- 3 lžíce zakysané smetany
- parmazán na posypání
- 2 lžíce olivového oleje
- sůl, pepř
POSTUP:
Cuketu oloupeme a nakrájíme na kostičky, česnek a bazalku nasekáme najemno. Nakrájenou cuketu s česnekem dáme na rozpálený olej do většího hrnce, osolíme, opepříme a restujeme asi 5 minut. Přidáme bazalku, zalijeme vodou a vaříme dalších 10 minut. Stáhneme z ohně a rozmixujeme tyčovým mixérem. Vmícháme smetanu a ještě chvilku povaříme. Hustotu polévky regulujeme množstvím vody a smetany. Polévku podáváme posypanou parmazánem a zdobenou bazalkou.
POLÉVKA Z ČERVENÝCH PAPRIK S RICOTTOU
Ingredience:
- 4 červené papriky
- 2 malé cibule
- 2 větvičky rozmarýnu
- 2 lžíce olivového oleje
- 600ml vody (doporučuji pH 9)
- 250ml smetany na vaření
- 200g ricotty
- sůl, pepř a lžička medu
POSTUP:
Papriku očistíme (ideálně silně zásaditou vodou pH 10+) a nakrájíme na kostky. Cibuli oloupeme a najemno nakrájíme. Z větvičky rozmarýnu otrháme jehličky a najemno nasekáme. Na rozehřátém oleji pak orestujeme papriku, cibuli a asi po 8 minutách zalijeme horkou vodou, kdy na mírném stupni vaříme ještě asi 10 minut. Poté přilijeme smetanu, hrnec odstavíme a polévku rozmixujeme tyčovým mixérem. Znovu přivedeme k varu a poté polévku opět odstavíme. Do polévky vmícháme ricottu, rozmarýn, dosolíme, opepříme a dochutíme medem. Porci můžeme dozdobit větvičkou rozmarýnu a kostičkami čerstvé červené papriky.
ČOČKOVO-DÝŇOVÁ POLÉVKA
Ingredience:
- 500g dýně hokkaido
- 1 hrnek červené čočky
- 1 střední cibule
- 2 lžíce olivového oleje
- 4 větvičky saturejky
- ¾ lžičky mletého koriandru
- sůl, pepř
- špetka mletého kmínu
- 2 stroužky česneku
- 1 a ½ litru teplé vody (doporučuji pH 9)
POSTUP:
Dýni omyjeme (ideálně silně zásaditou vodou pH 10+), protože ji neloupeme, rozpůlíme, vydlabeme semínka a nakrájíme na větší kostky, které vaříme ve vodě do měkka, asi 15 minut. Potom vodu z dýně scedíme do jiného hrnce a až dýně trochu vychladne, nakrájíme ji na menší kousky. Cibuli nakrájíme na kostičky a orestujeme pár minut na olivovém oleji, přidáme čočku, opět krátce restujeme a zalijeme vodou, kterou jsme slili z uvařené dýně. K čočce přidáme 4 větvičky čerstvé saturejky nebo lžíci sušené. Saturejka je vhodná bylinka k luštěninám, zabraňuje nadýmání. Čočku vaříme do měkka. Ke konci vaření přidáme na kostičky nakrájenou dýni, koriandr, kmín, sůl a pepř podle vlastní chuti. Na závěr dochutíme polévku prolisovanými stroužky česneku.
MRKVOVÝ KRÉM S KOKOSOVÝM MLÉKEM
Ingredience:
- 4 větší mrkve
- kousek zázvoru (asi 2cm)
- 4 lžičky přepuštěného másla (ghí)
- 2 lžičky kari koření
- 600ml vody (doporučuji pH 9)
- 200ml kokosového mléka (z konzervy)
- 8 lžiček strouhaného kokosu
- čerstvý koriandr/petrželka
- sůl, pepř, čerstvá šťáva z limetky
POSTUP:
Mrkev očistíme, oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. Zázvor oloupeme a nakrájíme na kostičky. Mrkev a zázvor orestujeme na přepuštěném másle v hrnci, přisypeme kari, lehce osmahneme, zalijeme vodou a kokosovým mlékem. Přivedeme k varu a na mírném stupni vaříme asi 15 minut. Vedle na pánvi si mezitím na sucho opražíme strouhaný kokos (cca 3 minuty). Polévku rozmixujeme tyčovým mixérem, osolíme, opepříme, dochutíme limetkovou šťávou a porci na talíři dozdobíme opraženým kokosem a lístky koriandru a petrželky.
Dobrou chuť! :-)
Bc. Martina Korejčková, DiS.
reg. nutriční terapeutka, Plzeň
č.: +420 721 634 113
www.martinakorejckova.cz